8Když Herodes Ježíše spatřil, velmi se zaradoval; už dávno si ho totiž přál vidět, poněvadž o něm mnoho slyšel, a doufal, že uvidí, jak dělá nějaký zázrak. 9Kladl mu mnoho otázek, ale on mu na nic neodpovídal.
Spasitel odporuje provokacím
Budu dnes více otázek klást, nebo spíš dokážu víc naslouchat?
V proudu dnešního evangelijního textu se Ježíš nejdříve setkává s Pilátem. Pilát není královského rodu, proto provozuje hrátky se souslovím židovský král. Ježíš s ním slovně žongluje úplně stejně, jako předtím u velekněze Kaifáše. „Sám to říkáš.“ Pilátovi to není nepříjemné. I když zatím nedostal vzkaz od své manželky, že si s Tím Spravedlivým nemá nic začínat, rozhodně se v této chvíli její zatím nevyslovenou radou řídí.
Herodes Antipas je prý v textu Nového zákona nejčastěji zmiňovaným vládcem. Syn otce, který dal v Betlémě povraždit neviňátka. Antipas, stejně jako jeho otec, ale žádné neviňátko nebyl. Své o tom věděl Jan Křtitel, Ježíšův příbuzný, který díky intrikám Antipovy nezákonné manželky přišel o hlavu. Z biblického textu přitom vysvítá, že jej Herodes vcelku rád poslouchal a věnoval mu jakous takous přízeň.
Může k Herodovi promlouvat hlas jeho svědomí? Naslouchá krutovládce tomuto druhu Božího hlasu? Podle všeho určitě ano. I k jeho uším se donesly zkazky obyčejného lidu, že Ježíš je vzkříšený Jan Křtitel. Že koná velké zázraky, jedná jako nadpřirozená bytost. Může na tom být něco pravdy? Herodes je na Ježíše zvědavý. Už dávno toužil po tomhle setkání.
Proto klade Ježíšovi jednu otázku za druhou. Jeho svědomí mluví, Herodes mluví. Ale Ježíš mlčí. Na slovní provokace nemá potřebu reagovat. Jen ať místo Něj mluví Herodovo svědomí: To je skutečně mocný nástroj. A nejlépe je slyšet v tichu…
„Toužíme po nových pocitech, ale brzy jsme vůči nim lhostejní. Zázraky včerejška jsou dnes běžnými událostmi.“ (Nikola Tesla)
Pane, každý z nás tak moc potřebujeme nepřehlušovat Tvůj tichý hlas.